Rodzaje materiałów budowlanych

Budowa domu to nie lada wyzwanie pod każdym względem. Ale jest pewien warunek, bez którego nigdy nie uda się postawić budynku, chociażby pracowała nad nim najlepsza ekipa budowlana. Mowa o zakupie kluczowych materiałów budowlanych. Ich wybór jest ogromny – dzieli się je według trzech głównych aspektów: przeznaczenia, rodzaju tworzywa oraz zastosowania. Sprawdź, jakie materiały są niezbędne do budowy Twojego domu.

 

Podział materiałów budowlanych

Materiały budowlane różnią się parametrami technicznymi – pod względem mechanicznym, fizycznym oraz chemicznym. Obecnie ich klasyfikacja nie jest już tak ściśle przestrzegana, ale warto przynajmniej orientacyjnie ją znać. Jak dokładnie je dzielimy?

  • Ze względu na przeznaczenie – materiały dzielą się na instalacyjne, konstrukcyjne i izolacyjne. W praktyce wygląda to tak, że np. papa przeznaczona jest do ochrony dachu, beton to podstawa wzniesienia fundamentów, a stal do doskonały materiał do wykonywania konstrukcji grzewczych.
  • Ze względu na zastosowanie – do tej rodziny należą tworzywa dachowe, np. dachówki, jak i materiały ścienne i stropowe.
  • Ze względu na rodzaj tworzywa – można wyróżnić materiały budowlane betonowe, kamienne, drewniane, ceramiczne, materiałowe oraz z tworzyw sztucznych.

Warto wspomnieć, jakich materiałów budowlanych używa się na zewnętrzne ściany – zazwyczaj są to cegła, beton, kamień, glina, a najrzadziej drewno. Zdecydowana większość budynków jednorodzinnych w Polsce, tradycyjnie ma murowane ściany. Najrzadziej wybierane jest drewno, ze względu na dopiero wchodzący trend stawiania domów z drewnianych bali. Przy remoncie najczęściej wybierane materiały to: zaprawa, materiały ścienne, wyroby ze szkła i materiały malarskie. Tworzyw budowlanych na rynku jest mnóstwo, dlatego warto wybierać te najlepszej jakości, produkowane przez doświadczone i sprawdzone na rynku firmy. W razie wątpliwości, co wybrać, warto skonsultować się z ekspertem. Może być nim np. dystrybutor dachówki lub firma zajmująca się montażem poszczególnych instalacji.

 

 

 

KS System

Pokrycia dachowe, okna, termoizolacja, rozwiązania energooszczędne.